home

Statistikė e aplikuar

Prezantime nė slajde:

Shablone ushtrimesh praktike nė Excel

Vegla softuerike

Silabusi i kursit

Qėllimet

Notimi

Orari i provimeve

Pėrmbajtja

Literatura

Web faqe

Lėndė e obligueshme

Mėnyra e zhvillimit tė mėsimit: ligjėrata, ushtrime

Semestri: VII, VIII

Fondi i pėrgjithshėm: 20 + 25 orė

Mėsimdhėnės:
Dr. Faton Berisha, Profesor ordinar

Shko nė fillim

    Qėllimet:

  • Paisja e studentėve me njohuri nga probabiliteti.
  • Aftėsimi i studentėve pėr zbatime tė veglave statistikore nė ekonomiks dhe finansa.
  • Paisja e studentėve me njohur nga optimizimi linear.

Shko nė fillim

    Notimi i kandidatėve:

    Notimi bėhet nė bazė tė skemės vijuese.

  • Prezenca dhe aktiviteti nė mėsim: 10%.
  • Puna praktike: 30%.
  • Provimi pėrfundimtar: 60%.

    Pėr notė kaluese kėrkohen sė paku 60% tė pikėve (pėr detajet shikoni silabusin e kursit).

Shko nė fillim

Shko nė fillim

    Pėrmbajtja:

    Variablat e rastėsishme diskrete. Dy tipet e variablave tė rastėsishme. Shpėrndarja diskrete e probabilitetit. Shpėrndarja binomiale. Shpėrndarja e Poisson-it.

    Variablat e rastėsishme tė vazhdueshme Shpėrndarja e vazhdueshme e probabilitetit. Shpėrndarja uniforme. Shpėrndarja normale e probabilitetit. Pėrafrimi i shpėrndarjes binomiale me anė tė shpėrndarjes normale. Shpėrndarja eksponenciale.

    Intervalet e besueshmėrisė Intervalet e besueshmėrisė sė mostrės sė madhe pėr njė mesatare popullimi. Intervalet e besueshmėrisė sė mostrės sė vogėl pėr njė mesatare popullimi. Pėrcaktimi i madhėsisė sė mostrės. Intervalet e besueshmėrisė pėr njė proporcion popullimi.

    Testimi i hipotezave Zero hipoteza dhe hipoteza alternative dhe gabimet nė testimin e hipotezave. Testet e mostrės sė madhe mbi njė mesatare popullimi: Alternativat e njėanshme. Testet e mostrės sė madhe mbi njė mesatare popullimi: Alternativat e dyanshme. Testet e mostrės sė vogėl mbi njė mesatare popullimi. Testet mbi njė proporcion popullimi.

    Analiza e regresionit linear Modeli i regresionit tė thjeshtė linear. Pėrafrimi i katrorėve mė tė vegjėl, dhe vlerėsimi pikėsor e parashikimi. Supozime modelesh the gabimi standard. Testimi i rėndėsisė sė pjerrtėsisė dhe y-pikėprerjes. Intervalet e besueshmėrisė dhe parashikueshmėrisė. Koeficientėt e thjeshėt tė pėrcaktueshmėrisė dhe korrelacionit. Njė F-test pėr modelin.

    Regresioni i shumfishtė dhe ndėrtim modeli Regresioni i shumfishtė themelor. Modeli i regresionit linear. Pėrafrimet e katrorėve mė tė vegjėl. Gabimi i katrorit mesatar dhe gabimi standard. Testimi i rėndėsisė sė njė variable tė pavarur. Intervalet e besueshmėrisė dhe parashikueshmėrisė. Zbatimi i termave kuadratikė dhe tė interaksionit Variablat boshe dhe inferencat e avansuara statistikore. Ndėrtim modeli dhe diagnostifikim modeli.

    Parashikimet me anė serish kohore Komponentet dhe modelet seri kohore. regresioni i serive kohore: Modele themolore.

    Optimizimi linear Progamimi linear: Metodat grafike. Metoda simplekse: Maksimizimi. Metoda simplekse: Dualiteti dhe minimizimi. Metoda simplekse me kushte mikste. Analiza e ndjeshmėrisė sė parametrave. Problemi i transportit.

 

Shko nė fillim

    Literatura:

  1. B. L. Bowerman, R. T. O'Connell, Business statistics in practice, McGraw-Hill, 2005.
  2. H. Reynolds, Mathematical applications -- for the management, life, and social sciences, Houghton Mifflin, 2000.
 

Shko nė fillim

    Web faqe tė dobishme: